KEMET C2220C474K5RACTU
C2220C474K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C2220C474K5RACTU
Brief Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 2220
Datasheet Download
C2220C474K5RACTU.pdf
Availability of C2220C474K5RACTU
QUANTITY
C2220C474K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C2220C474K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C2220C474K5RACTU
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2220C474K5RACTU
Related LinksC2220C47, C2220C474K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C2220C474K5RACTU Details Description
Related parts for C2220C474K5RACTU
MAGNET FLANGE MOUNT FOR 59145 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
TRIAC 800V 8A TO220 datasheet.pdf
CBL RIBN 37COND 0.050 BLK 1000' datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.025 GOLD datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 55POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 20W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
MSQ BLUETOOTH MDM KIT datasheet.pdf
CAP CER 12PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf