KEMET C2220C564J1RACTU
C2220C564J1RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C2220C564J1RACTU
Brief Description
CAP CER 0.56UF 100V X7R 2220
Datasheet Download
C2220C564J1RACTU.pdf
Availability of C2220C564J1RACTU
QUANTITY
C2220C564J1RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C2220C564J1RACTU
Internal Part NumberEIS-C2220C564J1RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.56µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2220C564J1RACTU
Related LinksC2220C56, C2220C564J1RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C2220C564J1RACTU Details Description
Related parts for C2220C564J1RACTU
CONN BNC PLUG STR 50 OHM PUSH datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 12-48V PNL MT datasheet.pdf
IC POT DGTL 256TP LN LP 16-QFN datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 1.18" 1MM 28POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 NYLON 9MM datasheet.pdf