KEMET C2220C564KARACTU
C2220C564KARACTU picture photo
Mfg. Part Number
C2220C564KARACTU
Brief Description
CAP CER 0.56UF 250V X7R 2220
Datasheet Download
C2220C564KARACTU.pdf
Availability of C2220C564KARACTU
QUANTITY
C2220C564KARACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C2220C564KARACTU
Internal Part NumberEIS-C2220C564KARACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.56µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2220C564KARACTU
Related LinksC2220C56, C2220C564KARACTU Datasheet, KEMET Distributor
C2220C564KARACTU Details Description
Related parts for C2220C564KARACTU
IC REG LDO 12V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 6MA 6 OHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.5MM datasheet.pdf
LABEL TT TED WHT 1.25 X 0.38" datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 510 OHM 14SOIC datasheet.pdf
SWITCH SPDT 10A LOWFORCE HNG LVR datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 20% 760VDC RAD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM datasheet.pdf
RES 360K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf