KEMET C2220C821JZGACTU
C2220C821JZGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C2220C821JZGACTU
Brief Description
CAP CER 820PF 2.5KV NP0 2220
Datasheet Download
C2220C821JZGACTU.pdf
Availability of C2220C821JZGACTU
QUANTITY
C2220C821JZGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C2220C821JZGACTU
Internal Part NumberEIS-C2220C821JZGACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2220C821JZGACTU
Related LinksC2220C82, C2220C821JZGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C2220C821JZGACTU Details Description
Related parts for C2220C821JZGACTU
CONN PLUG W/DETENT 9POS .093 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 27POS datasheet.pdf
IC DVR/RCVR 5V RS232 DUAL 16SOIC datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 64-TAP 10K 24-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
IC ADC 16BIT W/DAC 40TQFN datasheet.pdf
HEAT SINK LED BLACK BRIDGELUX datasheet.pdf
RES 267 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 2% 1/10W 0603 datasheet.pdf