KEMET C2220X105K2RACTU
C2220X105K2RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C2220X105K2RACTU
Brief Description
CAP CER 1UF 200V X7R 2220
Datasheet Download
C2220X105K2RACTU.pdf
Availability of C2220X105K2RACTU
QUANTITY
C2220X105K2RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C2220X105K2RACTU
Internal Part NumberEIS-C2220X105K2RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Featured ProductLarge Case Size Addition to the FT-CAP (Flexible Termination) Product Portfolio
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFT-CAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.065" (1.65mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2220X105K2RACTU
Related LinksC2220X10, C2220X105K2RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C2220X105K2RACTU Details Description
Related parts for C2220X105K2RACTU
RES 90.9K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 20PF 500V NP0 1808 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 378MA 490 MOHM datasheet.pdf
RES 988 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
ANT EMBEDDED VPOL IPEX MHF datasheet.pdf
BRD SPT SNAP FIT/LOCK NYLON 1/2" datasheet.pdf
21WA4_MA_ANG_40A PL3_METAL BRACK datasheet.pdf
4UF 250V 9.525X20.625 85C AXI datasheet.pdf