KEMET C2225C102FZGACTU
C2225C102FZGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C2225C102FZGACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 2.5KV NP0 2225
Datasheet Download
C2225C102FZGACTU.pdf
Availability of C2225C102FZGACTU
QUANTITY
C2225C102FZGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C2225C102FZGACTU
Internal Part NumberEIS-C2225C102FZGACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.221" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2225C102FZGACTU
Related LinksC2225C10, C2225C102FZGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C2225C102FZGACTU Details Description
Related parts for C2225C102FZGACTU
FIXED IND 22MH 20MA 19.5 OHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
TERM EDGE AMP LF 22-26AWG CRIMP datasheet.pdf
IC PFC CTRLR TRANSITION 10SSOP datasheet.pdf
6010 APPLIANCE INLET 15A 70C datasheet.pdf
RES 397K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf