KEMET C2225C103J5GALTU
C2225C103J5GALTU picture photo
Mfg. Part Number
C2225C103J5GALTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V NP0 2225
Datasheet Download
C2225C103J5GALTU.pdf
Availability of C2225C103J5GALTU
QUANTITY
C2225C103J5GALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C2225C103J5GALTU
Internal Part NumberEIS-C2225C103J5GALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.221" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2225C103J5GALTU
Related LinksC2225C10, C2225C103J5GALTU Datasheet, KEMET Distributor
C2225C103J5GALTU Details Description
Related parts for C2225C103J5GALTU
CONN RECEPT 16POS FMALE PANEL MT datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP ARRAY 1000PF 50V X7R 0612 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS 2KW 400V datasheet.pdf
RES 110K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
I2 DIE (ATP-201) #6 (190475290) datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/20W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FERRITE BEAD 1000 OHM 0805 datasheet.pdf