KEMET C2225C112JZGACTU
C2225C112JZGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C2225C112JZGACTU
Brief Description
CAP CER 1100PF 2.5KV NP0 2225
Datasheet Download
C2225C112JZGACTU.pdf
Availability of C2225C112JZGACTU
QUANTITY
C2225C112JZGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C2225C112JZGACTU
Internal Part NumberEIS-C2225C112JZGACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.221" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2225C112JZGACTU
Related LinksC2225C11, C2225C112JZGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C2225C112JZGACTU Details Description
Related parts for C2225C112JZGACTU
RES SMD 1.2K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC ENERGY METER ARM 32VQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 182POS .050 datasheet.pdf
CAT6 PATCH CABLE 45.0M datasheet.pdf
TERMINAL REC POS LOCK 5 MM datasheet.pdf