KEMET C2225C154K1RACTU
C2225C154K1RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C2225C154K1RACTU
Brief Description
CAP CER 0.15UF 100V X7R 2225
Datasheet Download
C2225C154K1RACTU.pdf
Availability of C2225C154K1RACTU
QUANTITY
C2225C154K1RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C2225C154K1RACTU
Internal Part NumberEIS-C2225C154K1RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.221" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2225C154K1RACTU
Related LinksC2225C15, C2225C154K1RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C2225C154K1RACTU Details Description
Related parts for C2225C154K1RACTU
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOEIAJ datasheet.pdf
IC PSRAM 32MBIT 70NS 48VFBGA datasheet.pdf
RES SMD 0.383 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 1WIRE 6TSOC datasheet.pdf
CAP CER 360PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf