KEMET C2225C154KDRACTU
C2225C154KDRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C2225C154KDRACTU
Brief Description
CAP CER 0.15UF 1KV X7R 2225
Datasheet Download
C2225C154KDRACTU.pdf
Availability of C2225C154KDRACTU
QUANTITY
C2225C154KDRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C2225C154KDRACTU
Internal Part NumberEIS-C2225C154KDRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.221" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.106" (2.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2225C154KDRACTU
Related LinksC2225C15, C2225C154KDRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C2225C154KDRACTU Details Description
Related parts for C2225C154KDRACTU
CONN SPRING CONT 01 POS .197 SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC datasheet.pdf
IC REG CTLR MLT CONFG PWM 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 3POS datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 19POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
MICRO 25C P 72" YEL JACKP NI datasheet.pdf