KEMET C2225C155J5RACTU
C2225C155J5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C2225C155J5RACTU
Brief Description
CAP CER 1.5UF 50V X7R 2225
Datasheet Download
C2225C155J5RACTU.pdf
Availability of C2225C155J5RACTU
QUANTITY
C2225C155J5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C2225C155J5RACTU
Internal Part NumberEIS-C2225C155J5RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.221" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2225C155J5RACTU
Related LinksC2225C15, C2225C155J5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C2225C155J5RACTU Details Description
Related parts for C2225C155J5RACTU
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS 32.768MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FILTER EMI 220PF RADIAL datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf