KEMET C2225C155K5RALTU
C2225C155K5RALTU picture photo
Mfg. Part Number
C2225C155K5RALTU
Brief Description
CAP CER 1.5UF 50V X7R 2225
Datasheet Download
C2225C155K5RALTU.pdf
Availability of C2225C155K5RALTU
QUANTITY
C2225C155K5RALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C2225C155K5RALTU
Internal Part NumberEIS-C2225C155K5RALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.221" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2225C155K5RALTU
Related LinksC2225C15, C2225C155K5RALTU Datasheet, KEMET Distributor
C2225C155K5RALTU Details Description
Related parts for C2225C155K5RALTU
IC ADC 8BIT LC2MOS W/HOLD 20PLCC datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
IC NEG VOLTAGE PWR MGR 8DIP datasheet.pdf
RES 1.80K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 32POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IND PMI 22MM YLW FLEXVOLT SCREW datasheet.pdf