KEMET C2225C225J5RACTU
C2225C225J5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C2225C225J5RACTU
Brief Description
CAP CER 2.2UF 50V X7R 2225
Datasheet Download
C2225C225J5RACTU.pdf
Availability of C2225C225J5RACTU
QUANTITY
C2225C225J5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C2225C225J5RACTU
Internal Part NumberEIS-C2225C225J5RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.221" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2225C225J5RACTU
Related LinksC2225C22, C2225C225J5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C2225C225J5RACTU Details Description
Related parts for C2225C225J5RACTU
CAP CER 1000PF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
IC M-LVDS RCVR QUAD 48VQFN datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 6A/4.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
GOLDCAREPLAN-GROUP6-2-7YR datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
381 TB SOCKET RA datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf