KEMET C2225C474K2RACTU
C2225C474K2RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C2225C474K2RACTU
Brief Description
CAP CER 0.47UF 200V X7R 2225
Datasheet Download
C2225C474K2RACTU.pdf
Availability of C2225C474K2RACTU
QUANTITY
C2225C474K2RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C2225C474K2RACTU
Internal Part NumberEIS-C2225C474K2RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.221" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2225C474K2RACTU
Related LinksC2225C47, C2225C474K2RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C2225C474K2RACTU Details Description
Related parts for C2225C474K2RACTU
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5MM datasheet.pdf
FUSE TERM BLOCK 5X20 datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
EDGECARD 120POS .050 PCI32 SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 18-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
IC FPGA 240 I/O 484FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 395MA 500 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 82W datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf