KEMET C2225C474K5RACTU
C2225C474K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C2225C474K5RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 2225
Datasheet Download
C2225C474K5RACTU.pdf
Availability of C2225C474K5RACTU
QUANTITY
C2225C474K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C2225C474K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C2225C474K5RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.221" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2225C474K5RACTU
Related LinksC2225C47, C2225C474K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C2225C474K5RACTU Details Description
Related parts for C2225C474K5RACTU
RES SMD 18.2OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 124 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 36POS GOLD datasheet.pdf
STRIP MARKER 26 SPCL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS JAM NUT SKT datasheet.pdf