KEMET C2225C623JDRACTU
C2225C623JDRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C2225C623JDRACTU
Brief Description
CAP CER 0.062UF 1KV X7R 2225
Datasheet Download
C2225C623JDRACTU.pdf
Availability of C2225C623JDRACTU
QUANTITY
C2225C623JDRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C2225C623JDRACTU
Internal Part NumberEIS-C2225C623JDRACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.062µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.221" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2225C623JDRACTU
Related LinksC2225C62, C2225C623JDRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C2225C623JDRACTU Details Description
Related parts for C2225C623JDRACTU
RES SMD 22.6 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 8VSSOP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW EMT3 datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN CODING ELEMENT GREY 6POS datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 820 OHM 1% 0805 datasheet.pdf
MCU 32BIT 128KB 40QFN datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.1W SSM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
1.25MM RA HDR 6CKT SINGLE ROW datasheet.pdf