KEMET C2225C623KDRACTU
C2225C623KDRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C2225C623KDRACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.062UF 1KV X7R 2225
Datasheet Download
C2225C623KDRACTU.pdf
Availability of C2225C623KDRACTU
QUANTITY
C2225C623KDRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C2225C623KDRACTU
Internal Part NumberEIS-C2225C623KDRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.062µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.221" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2225C623KDRACTU
Related LinksC2225C62, C2225C623KDRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C2225C623KDRACTU Details Description
Related parts for C2225C623KDRACTU
TVS DIODE 85.5VWM 137VC DO201AE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
IC RS485 TXRX 40MBPS 8-SOIC datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 600V 38A ECO-PAC2 datasheet.pdf
FUSE T/L DIAZED DI 16A 500V EURO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
RES 147 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FGR31 24VDC 3NO+1NC datasheet.pdf
MX150 ASSY 15 RCPT 2X2 CPA DKGY datasheet.pdf
HDM/FA EMPO.110F BENCH K CUT datasheet.pdf
CAP FILM 1.2NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf