KEMET C2225C684JARACTU
C2225C684JARACTU picture photo
Mfg. Part Number
C2225C684JARACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.68UF 250V X7R 2225
Datasheet Download
C2225C684JARACTU.pdf
Availability of C2225C684JARACTU
QUANTITY
C2225C684JARACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C2225C684JARACTU
Internal Part NumberEIS-C2225C684JARACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.221" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2225C684JARACTU
Related LinksC2225C68, C2225C684JARACTU Datasheet, KEMET Distributor
C2225C684JARACTU Details Description
Related parts for C2225C684JARACTU
RES SMD 300K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CABLE UMC LP-SMA PLUG .81 250MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 3.2A SOT-23 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 1W TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
VARISTOR 14.4V 100A DISC 5MM datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T766 datasheet.pdf
SHIELD TERMINATOR datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf