KEMET C2225C751MZGACTU
C2225C751MZGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C2225C751MZGACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 750PF 2.5KV NP0 2225
Datasheet Download
C2225C751MZGACTU.pdf
Availability of C2225C751MZGACTU
QUANTITY
C2225C751MZGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C2225C751MZGACTU
Internal Part NumberEIS-C2225C751MZGACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance750pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.221" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2225C751MZGACTU
Related LinksC2225C75, C2225C751MZGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C2225C751MZGACTU Details Description
Related parts for C2225C751MZGACTU
HDI RECP ASSY 3 ROW 387 POS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 16PS GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 15VOUT 75W datasheet.pdf
CAP CER 8PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALL MNT SKT datasheet.pdf