KEMET C2225C824K5RACTU
C2225C824K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C2225C824K5RACTU
Brief Description
CAP CER 0.82UF 50V X7R 2225
Datasheet Download
C2225C824K5RACTU.pdf
Availability of C2225C824K5RACTU
QUANTITY
C2225C824K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C2225C824K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C2225C824K5RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.82µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.221" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2225C824K5RACTU
Related LinksC2225C82, C2225C824K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C2225C824K5RACTU Details Description
Related parts for C2225C824K5RACTU
IC OPAMP GP 600KHZ 8SO datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC FLASH 8GBIT 50MHZ 169BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP5T datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 200POS SMD datasheet.pdf