KEMET C2225X154KDRACTU
C2225X154KDRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C2225X154KDRACTU
Brief Description
CAP CER 0.15UF 1KV X7R 2225
Datasheet Download
C2225X154KDRACTU.pdf
Availability of C2225X154KDRACTU
QUANTITY
C2225X154KDRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C2225X154KDRACTU
Internal Part NumberEIS-C2225X154KDRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLarge Case Size Addition to the FT-CAP (Flexible Termination) Product Portfolio
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesHV FT-CAP
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.232" L x 0.252" W (5.90mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.106" (2.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2225X154KDRACTU
Related LinksC2225X15, C2225X154KDRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C2225X154KDRACTU Details Description
Related parts for C2225X154KDRACTU
TRANS NPN 25MA 15V 3GHZ SOT23 datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 166MHZ 54TFBGA datasheet.pdf
IMPACT DC 3X10 OPEN SN datasheet.pdf
CAP CER 56PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf