C&K Components C222J12S205DQA
C222J12S205DQA picture photo
Mfg. Part Number
C222J12S205DQA
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER DPST 15A 125V
Datasheet Download
C222J12S205DQA.pdf
Availability of C222J12S205DQA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C222J12S205DQA Order Process
Ship out your order
Specifications of C222J12S205DQA
Internal Part NumberEIS-C222J12S205DQA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLC Series Rockers 10/Dec/2012
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesC
PackagingBulk
CircuitDPST
Switch FunctionOn-Off
Current Rating15A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeConcave (Standard V)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingOn - Off, Vertical
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
FeaturesPositive Detent
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.50mm x 25.40mm
Operating Temperature-30°C ~ 65°C
Mechanical Life-
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C222J12S205DQA
Related LinksC222J12, C222J12S205DQA Datasheet, C&K Components Distributor
C222J12S205DQA Details Description
Related parts for C222J12S205DQA
MAXIGRABBER/BANANA PLUG 12" BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 16K EEPROM 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator S2Cwire Dimming 20mA Backlight 12-TSOPJW datasheet.pdf
317FXE-N-SC-80 (N-VIEW) datasheet.pdf
CAP CER 30PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf