General Cable C2428A.38.10
C2428A.38.10 picture photo
Mfg. Part Number
C2428A.38.10
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 15COND 16AWG GRAY 500'
Datasheet Download
C2428A.38.10.pdf
Availability of C2428A.38.10
QUANTITY
C2428A.38.10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C2428A.38.10
Internal Part NumberEIS-C2428A.38.10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors15
Wire Gauge16 AWG
Conductor Strand19/0.0117"
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.530" (13.46mm)
Shield Type-
Length500' (152.44m)
Jacket ColorGray
Ratings-
Features-
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 90°C
UsageCommunication, Control
Conductor InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.032" (0.81mm)
Shield Material-
Shield Coverage-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2428A.38.10
Related LinksC2428A, C2428A.38.10 Datasheet, General Cable Distributor
C2428A.38.10 Details Description
Related parts for C2428A.38.10
DIODE SCHOTTKY DETECT HF SOT-363 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 26COND 0.050 MULTI 100' datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2.54MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
WIRE MARKER ADH datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 95A ADD-A-PAK datasheet.pdf