General Cable C2538A.38.10
C2538A.38.10 picture photo
Mfg. Part Number
C2538A.38.10
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 2COND 14AWG GRAY SHLD 500'
Datasheet Download
C2538A.38.10.pdf
Availability of C2538A.38.10
QUANTITY
C2538A.38.10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C2538A.38.10
Internal Part NumberEIS-C2538A.38.10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors2
Wire Gauge14 AWG
Conductor Strand19/0.0147"
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.335" (8.51mm)
Shield TypeFoil
Length500' (152.44m)
Jacket ColorGray
Ratings-
FeaturesDrain Wire
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 75°C
UsageCommunication, Control
Conductor InsulationPolyethylene (PE)
Jacket (Insulation) Thickness0.032" (0.81mm)
Shield MaterialFlexfoil®
Shield Coverage100%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2538A.38.10
Related LinksC2538A, C2538A.38.10 Datasheet, General Cable Distributor
C2538A.38.10 Details Description
Related parts for C2538A.38.10
OPTOISO 5KV OPEN COLLECTOR 6SMD datasheet.pdf
CONN PWR JACK 2.0X6.3MM SMT datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 150K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IMP100,O,H,V6P12C,RG,LEW39 datasheet.pdf
TERM BLOCK COVER datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.15 UF 10% 300 VAC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 1KV RADIAL datasheet.pdf
FUSE 15.5KV 3.15A datasheet.pdf