General Cable C2676A.21.01
C2676A.21.01 picture photo
Mfg. Part Number
C2676A.21.01
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 2COND 22AWG BLK SHLD 1000'
Datasheet Download
C2676A.21.01.pdf
Availability of C2676A.21.01
QUANTITY
C2676A.21.01 Order Process
Ship out your order
Specifications of C2676A.21.01
Internal Part NumberEIS-C2676A.21.01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors2
Wire Gauge22 AWG
Conductor StrandSolid
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.209" (5.31mm)
Shield TypeBraid
Length1000' (304.8m)
Jacket ColorBlack
Ratings-
Features-
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 75°C
UsageCommunication, Control
Conductor InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.032" (0.81mm)
Shield MaterialCopper, Tinned
Shield Coverage-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2676A.21.01
Related LinksC2676A, C2676A.21.01 Datasheet, General Cable Distributor
C2676A.21.01 Details Description
Related parts for C2676A.21.01
CONN HEADER .100 SINGL R/A 21POS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
IC REG LDO 0.9V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 380MA 430 MOHM datasheet.pdf
IC CLK SYNTHESIZER LVPECL 8TSSOP datasheet.pdf
RES 1.87M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.53A 140 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
OSC VCXO 150.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf