JAE Electronics C2777-FI-J35C5-T120
C2777-FI-J35C5-T120 picture photo
Mfg. Part Number
C2777-FI-J35C5-T120
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN PLUG 35POS 0.4MM COAXIAL
Datasheet Download
C2777-FI-J35C5-T120.pdf
Availability of C2777-FI-J35C5-T120
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C2777-FI-J35C5-T120 Order Process
Ship out your order
Specifications of C2777-FI-J35C5-T120
Internal Part NumberEIS-C2777-FI-J35C5-T120
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesFI-J
PackagingTray
Connector TypePlug
Contact TypeNon-Gender Specific
Number of Positions35
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationSolder
Wire Type-
Wire Gauge42-44 AWG
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2777-FI-J35C5-T120
Related LinksC2777-FI-, C2777-FI-J35C5-T120 Datasheet, JAE Electronics Distributor
C2777-FI-J35C5-T120 Details Description
Related parts for C2777-FI-J35C5-T120
RES 3K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
CONN HEADR 20POS DL R/A GOLD SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 32V 20A IN LINE datasheet.pdf
NON PLUG-INLOW TEMP VERS SIDE datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100" datasheet.pdf