Ohmite C300K10RE
C300K10RE picture photo
Mfg. Part Number
C300K10RE
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 10 OHM 10% 300W
Datasheet Download
C300K10RE.pdf
Availability of C300K10RE
QUANTITY
C300K10RE Order Process
Ship out your order
Specifications of C300K10RE
Internal Part NumberEIS-C300K10RE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesCorrib®280
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±10%
Power (Watts)300W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 400°C
Features-
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension1.125" Dia x 8.500" L (28.58mm x 215.90mm)
Height-
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C300K10RE
Related LinksC300, C300K10RE Datasheet, Ohmite Distributor
C300K10RE Details Description
Related parts for C300K10RE
SUP TEK-TRAY 22-3/4X17-1/2X2-1/2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
OSC XO 155.52MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
IC BRIDGE DRIVER PAR 36HSOP datasheet.pdf
SENSOR PRES 5PSI GAUG 5V DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
T68 GRAPHITE 120X90X0.05MM W/ADH datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf