Eaton (formerly Cooper Bussmann) C310FC-800-R-TR1
C310FC-800-R-TR1 picture photo
Mfg. Part Number
C310FC-800-R-TR1
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE 800MA 250V FAST AXIAL
Datasheet Download
C310FC-800-R-TR1.pdf
Availability of C310FC-800-R-TR1
QUANTITY
C310FC-800-R-TR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of C310FC-800-R-TR1
Internal Part NumberEIS-C310FC-800-R-TR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesC310FC
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating800mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.56
ApprovalsCQC, cURus, KC, TUV
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.248" L (6.35mm x 31.70mm)
DC Cold Resistance70 mOhm