General Cable C3115.25.86
C3115.25.86 picture photo
Mfg. Part Number
C3115.25.86
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 2COND 22AWG NATURAL 500'
Datasheet Download
C3115.25.86.pdf
Availability of C3115.25.86
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C3115.25.86 Order Process
Ship out your order
Specifications of C3115.25.86
Internal Part NumberEIS-C3115.25.86
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors2
Wire Gauge22 AWG
Conductor Strand7/30
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.122" (3.10mm)
Shield Type-
Length500' (152.44m)
Jacket ColorNatural
RatingsASTM B-3
FeaturesRip Cord
Voltage150V
Operating Temperature0°C ~ 75°C
UsageCommunication, Control
Conductor InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.015" (0.39mm)
Shield Material-
Shield Coverage-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3115.25.86
Related LinksC3115, C3115.25.86 Datasheet, General Cable Distributor
C3115.25.86 Details Description
Related parts for C3115.25.86
CONN RECEPT IDC 40POS 2MM AU datasheet.pdf
JUMPER-H2730TR/C2040S/X 12" datasheet.pdf
RES 91 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 27PF 2KV SL RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50 OHM 1% 10W datasheet.pdf
SL-SMT 3.50/12/90LF 1.5SN BK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf