KEMET C315C102J1G5TA7301
C315C102J1G5TA7301 picture photo
Mfg. Part Number
C315C102J1G5TA7301
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
C315C102J1G5TA7301.pdf
Availability of C315C102J1G5TA7301
QUANTITY
C315C102J1G5TA7301 Order Process
Ship out your order
Specifications of C315C102J1G5TA7301
Internal Part NumberEIS-C315C102J1G5TA7301
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGolden Max™
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.210" (5.33mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C315C102J1G5TA7301
Related LinksC315C102J, C315C102J1G5TA7301 Datasheet, KEMET Distributor
C315C102J1G5TA7301 Details Description
Related parts for C315C102J1G5TA7301
Crystal 11.5200MHz 30ppm Series 60 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
SWITCH TAPE SEAL 9 POS SMD 50V datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .100 SGL SMD datasheet.pdf
IC SEQUENCER RESET PB 3.3V 8USOP datasheet.pdf
CAP FOR 9176 1 POS 1.6-2.1ID WHT datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HD EJECT RA TH datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf