KEMET C315C104K1R5TA
C315C104K1R5TA picture photo
Mfg. Part Number
C315C104K1R5TA
Brief Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
C315C104K1R5TA.pdf
Availability of C315C104K1R5TA
QUANTITY
C315C104K1R5TA Order Process
Ship out your order
Specifications of C315C104K1R5TA
Internal Part NumberEIS-C315C104K1R5TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesGolden Max™
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.210" (5.33mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C315C104K1R5TA
Related LinksC315C10, C315C104K1R5TA Datasheet, KEMET Distributor
C315C104K1R5TA Details Description
Related parts for C315C104K1R5TA
JUMPER-H1503TR/A3048L/X 5" datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SPEAKER W/FLEX TABS LP Z=30 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 18-75VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
LED HEATSINK W/FAN 12V 60X15MM datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 5MM datasheet.pdf