KEMET C315C104M5U5TA
C315C104M5U5TA picture photo
Mfg. Part Number
C315C104M5U5TA
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
C315C104M5U5TA.pdf
Availability of C315C104M5U5TA
QUANTITY
C315C104M5U5TA Order Process
Ship out your order
Specifications of C315C104M5U5TA
Internal Part NumberEIS-C315C104M5U5TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.210" (5.33mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C315C104M5U5TA
Related LinksC315C10, C315C104M5U5TA Datasheet, KEMET Distributor
C315C104M5U5TA Details Description
Related parts for C315C104M5U5TA
RES ARRAY 3 RES 18K OHM 6SIP datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 1.4A ES6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 290MA 960 MOHM TH datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
HEAVYCON HOUSING/ACCESSORY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf