KEMET C315C471J1G5CA
C315C471J1G5CA picture photo
Mfg. Part Number
C315C471J1G5CA
Brief Description
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
C315C471J1G5CA.pdf
Availability of C315C471J1G5CA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C315C471J1G5CA Order Process
Ship out your order
Specifications of C315C471J1G5CA
Internal Part NumberEIS-C315C471J1G5CA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberCA Ending Number 27/Jan/2012
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.210" (5.33mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C315C471J1G5CA
Related LinksC315C47, C315C471J1G5CA Datasheet, KEMET Distributor
C315C471J1G5CA Details Description
Related parts for C315C471J1G5CA
CONN HEADER .100" 8POS DL GOLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 90V 250MA 6TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V U2J 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 120A TO220AB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CABLE DUCT REDUCER SPLIT COVER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
EVAL BOARD BUCK REG LM46002 datasheet.pdf
381 TB SPR PLU W/LATCH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf