KEMET C317C101J2G5TA
C317C101J2G5TA picture photo
Mfg. Part Number
C317C101J2G5TA
Brief Description
CAP CER 100PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
C317C101J2G5TA.pdf
Availability of C317C101J2G5TA
QUANTITY
C317C101J2G5TA Order Process
Ship out your order
Specifications of C317C101J2G5TA
Internal Part NumberEIS-C317C101J2G5TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesGolden Max™
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.230" (5.84mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C317C101J2G5TA
Related LinksC317C10, C317C101J2G5TA Datasheet, KEMET Distributor
C317C101J2G5TA Details Description
Related parts for C317C101J2G5TA
RES SMD 422 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC 4BIT SYNC BINRY COUNTR 16VQFN datasheet.pdf
IC SENSOR UNDERVOLTAGE 5V 8SOIC datasheet.pdf
TERMINATOR TOOL 4" datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2POS 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT PIN datasheet.pdf