KEMET C317C150J2G5CA
C317C150J2G5CA picture photo
Mfg. Part Number
C317C150J2G5CA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
C317C150J2G5CA.pdf
Availability of C317C150J2G5CA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C317C150J2G5CA Order Process
Ship out your order
Specifications of C317C150J2G5CA
Internal Part NumberEIS-C317C150J2G5CA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberCA Ending Number 27/Jan/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGolden Max™
PackagingBulk
Capacitance15pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.230" (5.84mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C317C150J2G5CA
Related LinksC317C15, C317C150J2G5CA Datasheet, KEMET Distributor
C317C150J2G5CA Details Description
Related parts for C317C150J2G5CA
TRANS PREBIAS NPN 1W MINIP3 datasheet.pdf
CONV DC-DC 100W 48VIN 1.8V NEG datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP MICA 1200PF 2% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf