KEMET C317C331K2R5CA
C317C331K2R5CA picture photo
Mfg. Part Number
C317C331K2R5CA
Brief Description
CAP CER 330PF 200V X7R RADIAL
Datasheet Download
C317C331K2R5CA.pdf
Availability of C317C331K2R5CA
QUANTITY
C317C331K2R5CA Order Process
Ship out your order
Specifications of C317C331K2R5CA
Internal Part NumberEIS-C317C331K2R5CA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Capacitance330pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.230" (5.84mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C317C331K2R5CA
Related LinksC317C33, C317C331K2R5CA Datasheet, KEMET Distributor
C317C331K2R5CA Details Description
Related parts for C317C331K2R5CA
POT 5K OHM 1/20W LOGARITHMIC datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
4P 4C 4W VERT XCHD HDR datasheet.pdf