KEMET C317C333M5U5TA
C317C333M5U5TA picture photo
Mfg. Part Number
C317C333M5U5TA
Brief Description
CAP CER 0.033UF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
C317C333M5U5TA.pdf
Availability of C317C333M5U5TA
QUANTITY
C317C333M5U5TA Order Process
Ship out your order
Specifications of C317C333M5U5TA
Internal Part NumberEIS-C317C333M5U5TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesGolden Max™
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.230" (5.84mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C317C333M5U5TA
Related LinksC317C33, C317C333M5U5TA Datasheet, KEMET Distributor
C317C333M5U5TA Details Description
Related parts for C317C333M5U5TA
IC DRIVER LINE DUAL SGL END 8DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 560 OHM 2012 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
TERM BLOCK 7.50MM 8POS datasheet.pdf