KEMET C317C471J1G5CA
C317C471J1G5CA picture photo
Mfg. Part Number
C317C471J1G5CA
Brief Description
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
C317C471J1G5CA.pdf
Availability of C317C471J1G5CA
QUANTITY
C317C471J1G5CA Order Process
Ship out your order
Specifications of C317C471J1G5CA
Internal Part NumberEIS-C317C471J1G5CA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.230" (5.84mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C317C471J1G5CA
Related LinksC317C47, C317C471J1G5CA Datasheet, KEMET Distributor
C317C471J1G5CA Details Description
Related parts for C317C471J1G5CA
DIODE ARRAY GP 200V 10A TO220AB datasheet.pdf
WRENCH COMBINATION 24MM 11.02" datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T766 datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
MICRO 100C S 30" YEL JACKS datasheet.pdf