KEMET C317C471J1G5CA
C317C471J1G5CA picture photo
Mfg. Part Number
C317C471J1G5CA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
C317C471J1G5CA.pdf
Availability of C317C471J1G5CA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C317C471J1G5CA Order Process
Ship out your order
Specifications of C317C471J1G5CA
Internal Part NumberEIS-C317C471J1G5CA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberCA Ending Number 27/Jan/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGolden Max™
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.230" (5.84mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C317C471J1G5CA
Related LinksC317C47, C317C471J1G5CA Datasheet, KEMET Distributor
C317C471J1G5CA Details Description
Related parts for C317C471J1G5CA
FIXED IND 390UH 190MA 3.45 OHM datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 20V 100MA UMD3 datasheet.pdf
TERM RING HI TEMP 22-18AWG datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
2MM FB,ASY,240,SIG,REC,SL,3.53 datasheet.pdf
CONN FFC FPC 50POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CHROMALIT DOME LIGHT SOURCE BULB datasheet.pdf
STICKY RUBBER WHEELS PAIR datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT PIN datasheet.pdf