KEMET C317C471J2G5TA
C317C471J2G5TA picture photo
Mfg. Part Number
C317C471J2G5TA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
C317C471J2G5TA.pdf
Availability of C317C471J2G5TA
QUANTITY
C317C471J2G5TA Order Process
Ship out your order
Specifications of C317C471J2G5TA
Internal Part NumberEIS-C317C471J2G5TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGolden Max™
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.230" (5.84mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C317C471J2G5TA
Related LinksC317C47, C317C471J2G5TA Datasheet, KEMET Distributor
C317C471J2G5TA Details Description
Related parts for C317C471J2G5TA
CONN EDGECARD 80POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 25POS 0.200 T/H GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HA-VIS ECON 2050GBT-A datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 3-ROWS datasheet.pdf
CAP CER 1PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf