KEMET C317C471J2G5TA
C317C471J2G5TA picture photo
Mfg. Part Number
C317C471J2G5TA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
C317C471J2G5TA.pdf
Availability of C317C471J2G5TA
QUANTITY
C317C471J2G5TA Order Process
Ship out your order
Specifications of C317C471J2G5TA
Internal Part NumberEIS-C317C471J2G5TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGolden Max™
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.230" (5.84mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C317C471J2G5TA
Related LinksC317C47, C317C471J2G5TA Datasheet, KEMET Distributor
C317C471J2G5TA Details Description
Related parts for C317C471J2G5TA
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A 4DSBGA datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 150V 0605 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 350KHZ RRO 8DSBGA datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 81K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
RES 650 OHM 0.3W 1% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG 3M datasheet.pdf
CAP FILM 3.9NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
MDA 10A BUSS TD BK TIGHTER CAP datasheet.pdf