KEMET C317C471J2G5TA7301
C317C471J2G5TA7301 picture photo
Mfg. Part Number
C317C471J2G5TA7301
Brief Description
CAP CER 470PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
C317C471J2G5TA7301.pdf
Availability of C317C471J2G5TA7301
QUANTITY
C317C471J2G5TA7301 Order Process
Ship out your order
Specifications of C317C471J2G5TA7301
Internal Part NumberEIS-C317C471J2G5TA7301
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
SeriesGolden Max™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.230" (5.84mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C317C471J2G5TA7301
Related LinksC317C471J, C317C471J2G5TA7301 Datasheet, KEMET Distributor
C317C471J2G5TA7301 Details Description
Related parts for C317C471J2G5TA7301
IGBT 440V 20A 150W D2PAK datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 5V SGL 16WSOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf