KEMET C320C223K5R5CA
C320C223K5R5CA picture photo
Mfg. Part Number
C320C223K5R5CA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
C320C223K5R5CA.pdf
Availability of C320C223K5R5CA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C320C223K5R5CA Order Process
Ship out your order
Specifications of C320C223K5R5CA
Internal Part NumberEIS-C320C223K5R5CA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberCA Ending Number 27/Jan/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGolden Max™
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.260" (6.60mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C320C223K5R5CA
Related LinksC320C22, C320C223K5R5CA Datasheet, KEMET Distributor
C320C223K5R5CA Details Description
Related parts for C320C223K5R5CA
COLD SHRINK .67-1.38 X 6" BLK datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CBL SMA PLUG-BKHD JACK RG58C 36" datasheet.pdf
MF+ HCS VERT HDR DR 6CKT V-2 datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
62P F HD PC 370PF 4-40 FR/REAR datasheet.pdf