KEMET C320C473K1R5TA
C320C473K1R5TA picture photo
Mfg. Part Number
C320C473K1R5TA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
C320C473K1R5TA.pdf
Availability of C320C473K1R5TA
QUANTITY
C320C473K1R5TA Order Process
Ship out your order
Specifications of C320C473K1R5TA
Internal Part NumberEIS-C320C473K1R5TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGolden Max™
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.260" (6.60mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C320C473K1R5TA
Related LinksC320C47, C320C473K1R5TA Datasheet, KEMET Distributor
C320C473K1R5TA Details Description
Related parts for C320C473K1R5TA
RES SMD 9.76K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RESISTOR KIT 1/4W 7300PCS datasheet.pdf
IC REG BUFFER 26BIT 64TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 350MA 510 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK KEY 100W datasheet.pdf
RES SMD 100KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 1W DO216 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
3300UF 16V 18X36 105C RAD datasheet.pdf