TDK Corporation C3216C0G1H223J/10
C3216C0G1H223J/10 picture photo
Mfg. Part Number
C3216C0G1H223J/10
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 50V C0G 1206
Datasheet Download
C3216C0G1H223J/10.pdf
Availability of C3216C0G1H223J/10
QUANTITY
C3216C0G1H223J/10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216C0G1H223J/10
Internal Part NumberEIS-C3216C0G1H223J/10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216C0G1H223J/10
Related LinksC3216C0G, C3216C0G1H223J/10 Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216C0G1H223J/10 Details Description
Related parts for C3216C0G1H223J/10
RES SMD 11.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 5MHZ 8UFDFPN datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
LED PANEL NEON RED LONG CTLINDER datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT23 datasheet.pdf