TDK Corporation C3216C0G2A392J060AA
C3216C0G2A392J060AA picture photo
Mfg. Part Number
C3216C0G2A392J060AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3900PF 100V C0G 1206
Datasheet Download
C3216C0G2A392J060AA.pdf
Availability of C3216C0G2A392J060AA
QUANTITY
C3216C0G2A392J060AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216C0G2A392J060AA
Internal Part NumberEIS-C3216C0G2A392J060AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.030" (0.75mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216C0G2A392J060AA
Related LinksC3216C0G2, C3216C0G2A392J060AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216C0G2A392J060AA Details Description
Related parts for C3216C0G2A392J060AA
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
RES SMD 4.87 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC DO204AL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
POT 20 OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 26.5V datasheet.pdf
IC FPGA 119 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 517 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf