TDK Corporation C3216CH2J271K060AA
C3216CH2J271K060AA picture photo
Mfg. Part Number
C3216CH2J271K060AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 270PF 630V CH 1206
Datasheet Download
C3216CH2J271K060AA.pdf
Availability of C3216CH2J271K060AA
QUANTITY
C3216CH2J271K060AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216CH2J271K060AA
Internal Part NumberEIS-C3216CH2J271K060AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
CH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientCH
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.030" (0.75mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216CH2J271K060AA
Related LinksC3216CH2J, C3216CH2J271K060AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216CH2J271K060AA Details Description
Related parts for C3216CH2J271K060AA
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24DIP datasheet.pdf
IC LOG AMP RF DETECT 45DB 8-MSOP datasheet.pdf
CAP CER 62PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER 57POS .100" 3ROW T/H datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
SCR FAST SW 450A 200V TO-200AC datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 501MA 800 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf