TDK Corporation C3216CH2J822J160AA
C3216CH2J822J160AA picture photo
Mfg. Part Number
C3216CH2J822J160AA
Brief Description
CAP CER 8200PF 630V CH 1206
Datasheet Download
C3216CH2J822J160AA.pdf
Availability of C3216CH2J822J160AA
QUANTITY
C3216CH2J822J160AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216CH2J822J160AA
Internal Part NumberEIS-C3216CH2J822J160AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
CH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientCH
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216CH2J822J160AA
Related LinksC3216CH2J, C3216CH2J822J160AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216CH2J822J160AA Details Description
Related parts for C3216CH2J822J160AA
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 1" datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 630V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2PF 100V 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE FAST REC 200V 1A DO214AC datasheet.pdf