TDK Corporation C3216CH2W153J160AA
C3216CH2W153J160AA picture photo
Mfg. Part Number
C3216CH2W153J160AA
Brief Description
CAP CER 0.015UF 450V CH 1206
Datasheet Download
C3216CH2W153J160AA.pdf
Availability of C3216CH2W153J160AA
QUANTITY
C3216CH2W153J160AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216CH2W153J160AA
Internal Part NumberEIS-C3216CH2W153J160AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
CH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated450V
Temperature CoefficientCH
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216CH2W153J160AA
Related LinksC3216CH2W, C3216CH2W153J160AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216CH2W153J160AA Details Description
Related parts for C3216CH2W153J160AA
IC 1-OF-2 FET MUX/DEMUX 56-TVSOP datasheet.pdf
CORD ALLIG CLIP PATCH 36" 2PCS datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 20MA 6DFN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 26POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf