TDK Corporation C3216JB1E335K160AA
C3216JB1E335K160AA picture photo
Mfg. Part Number
C3216JB1E335K160AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.3UF 25V JB 1206
Datasheet Download
C3216JB1E335K160AA.pdf
Availability of C3216JB1E335K160AA
QUANTITY
C3216JB1E335K160AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216JB1E335K160AA
Internal Part NumberEIS-C3216JB1E335K160AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.069" (1.75mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216JB1E335K160AA
Related LinksC3216JB1E, C3216JB1E335K160AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216JB1E335K160AA Details Description
Related parts for C3216JB1E335K160AA
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
GDT 1200V 20% 1.5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 5A FIN datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf